Bilimsel Program

Bilimsel Program PDF indirmek için tıklayınız..
01 Mayıs 2019, Çarşamba
  A Salonu B Salonu
16:00 - 16:30 Tanışma
16:30 - 16:45 Kongre Açılışı

Sebahat Aksaray
Mustafa Hacımustafaoğlu
Bülent Gürler
 
16:45 - 18:15 ANKEM Meydanı

Bilim ve Sağlıkta Gelecek

Başkan:
Tansu Salman

Bilim, Değişim ve Gelecek
Muhtar Çolak

Yapay Zeka ve Blok Zincir Uygulamaları
Afşar Akal

Tıbbın Yarını var mı ?
Melih Bulut
 
18:15 - 19:15 Enver Tali Çetin Konferansı

Büyük veri ve Enfeksiyon Hastalıkları

Başkan:
Nezahat Gürler

Konuşmacı:
Halis Akalın
 
20:00 - 21:15 Akşam Yemeği
02 Mayıs 2019, Perşembe
  A Salonu B Salonu
08:00 - 08:45 Kahvaltılı İnteraktif Oturum

Mikrobiyoloji raporları yazılırken: Klinik / Laboratuvar tüyolar

Yürütücüler:
Volkan Korten
Zeynep Gülay
Kahvaltılı İnteraktif Oturum

Kılavuzlar eşliğinde akut rinosinüzit değerlendirme ve yönetim

Yürütücüler:
Nurşen Belet
Fikret Kasapoğlu
09:00 - 10:30 Panel

Sepsis 2019: Kılavuzlar eşliğinde

Başkanlar:
Firdevs Aktaş
Halis Akalın

Konuşmacılar:

Patogenez ve tanı kriterleri
Firdevs Aktaş

Sepsis'in laboratuvar tanısında son gelişmeler
Barış Otlu

Antibiyotik tedavisi
Alpay Azap

Diğer destek tedavileri
Ferda Kahveci
 
10:30 - 10:45 Kahve Molası
10:45 - 11:30 Konferans

Hastane enfeksiyonlarının kontrolü ve antibiyotik yönetişimi

Başkan:
Recep Öztürk

Konuşmacı:
Serhat Ünal
 
11:30 - 12:30 Uydu Sempozyumu
GSK

Sık karşılaşılan solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotik direnci ve akılcı antibiyotik kullanımı

Başkan:
Nuran Salman

Konuşmacı:
Serhat Ünal
 
12:30 - 13:30 Öğle Yemeği
13:30 - 15:00 Panel

HIV proflaksisi ve tedavisi

Başkanlar:
Serhat Ünal
Ayper Somer

Konuşmacılar:

Erişkinde tedavi ve izlem
Volkan Korten

Çocukta tedavi ve izlem
Ayper Somer

Korunma ve korunmada bütünleyici yaklaşım
Serhat Ünal
 
15:00 - 15:45 Mini Panel

Enfeksiyon hastalıklarında alternatif ve komplemanter tedavilere yaklaşım

Başkanlar:
Mine Sibel Gürün

Konuşmacı:

Farmakolojik genel değerlendirme
Mine Sibel Gürün

Kanıta dayalı uygulamalar
Selda Hançerli Törün
Olgu Tartışması

Olgularla antibiyotik alerjisi ve yönetimi

Başkan:
Nuran Salman

Konuşmacılar:
Ali Bülent Cengiz
Özge Uysal Soyer
15:45 - 16:15 Kahve Molası
16:15 - 17:45 Panel

Nobel Oturumu

Başkan:
Bülent Gürler

Konuşmacılar:

Antibiyotikler ve Nobel
Tansu Salman

Kanser İmmunoterapisi ve 2018 Nobel Tıp Ödülünün Önemi
Emin Kansu

Panel

Olgularla yoğun bakım ve kritik hastalarda enfeksiyondan korunma ve enfeksiyon yönetimi

Başkanlar:
İrfan Şencan
Ali Bülent Cengiz

Konuşmacılar:

Çocukta
Ali Bülent Cengiz

Erişkinde
Seda Banu Akıncı

Yoğun bakım ünitesinde salgın değerlendirme ve yönetimi
Yeşim Çetinkaya Şardan

17:45 - 18:45 Sözel Bildiri Oturumu - 1

Başkanlar:
Emin Sami Arısoy
Gülşen Hasçelik
Yılmaz Başar

Poster Bildiri Oturumu - 1

Başkanlar:

Anıl Aktaş Tapısız
Esra Koçoğlu
Oğuz Reşat Sipahi
Sözel Bildiri Oturumu - 2

Başkanlar:
Emine Kocabaş
Özgen Eser
Mustafa Tireli

Poster Bildiri Oturumu - 2

Başkanlar:
Gönül Tanır
Dolunay Gülmez
Fatih Ata Genç
19:00 - 20:00 Akşam Yemeği
03 Mayıs 2019, Cuma
  A Salonu B Salonu
08:00 - 08:45 Kahvaltılı İnteraktif Oturum

Prokalsitonin ve diğer akut faz reaktanlarının akılcı kullanımı

Yürütücüler:
Esin Şenol
Sebahat Aksaray
Fadile Yıldız Zeyrek
Kahvaltılı İnteraktif Oturum

Vulvovajinitler: değerlendirme ve yönetim

Yürütücü:
Kemal Özerkan
09:00 - 10:30 Panel

Dezenfeksiyon antisepsi ve sterilizasyonda klinik sorunlar ve çözüm önerileri

Başkanlar:
Bülent Gürler
Cüneyt Özakın

Konuşmacılar:

Dezenfeksiyon uygulamalarında sorunlar ve çözüm önerileri
Cüneyt Özakın

Antisepsi uygulamalarında sorunlar ve çözüm ve önerileri
Elif Doyuk Kartal

Sterilizasyon ve 'Reuse' uygulamalarında sorunlar ve çözüm önerileri
Güven Çelebi
 
10:30 - 10:45 Kahve Molası
10:45 - 11:30

Konferans

Ülkemizde aşılama; son 5 yılda ne değişti, dünyada neredeyiz?

Başkan:
İrfan Şencan

Konuşmacı:
Osman Topaç

 

11:30 - 12:30

Uydu Sempozyumu
GSK

İnovasyon: BEXSERO ile MenB’ye karşı koruma

Başkan:
Mustafa Hacımustafaoğlu

Konuşmacı:
Nuran Salman

 

12:30 - 13:30 Öğle Yemeği
13:30 - 15:00 Panel

Akut gastroenterit salgını ve epidemiyoloji

Başkanlar:
Recep Öztürk
Sebahat Aksaray

Konuşmacılar:

Etkenler tanı ve Türkiye’de durum
Selçuk Kılıç

Erişkinde klinik ve tedavi
Recep Öztürk

Çocuklarda klinik ve tedavi
Anıl Aktaş Tapısız

Panel

Tüberküloz (akciğer ve akciğer dışı)

Başkanlar:
Mustafa Hacımustafaoğlu
Şeref Özkara

Konuşmacılar:

Laboratuvardan tanıya
Aylin Babalık

Erişkin Tüberküloz tedavi (dirençli ve duyarlı)
Şeref Özkara

Çocuklarda tedavi ve farklılıklar
Emine Kocabaş

15:00 - 15:45

Olgu Tartışması

Olgularla parapnömonik efüzyon ve yönetimi

Başkan:
Tutku Soyer

Konuşmacılar:
Gönül Tanır
Arif Gürpınar

Olgu Tartışması

Olgularla adolesan, erişkin ve gebe aşılaması ve aşı öncesi değerlendirme

Başkan:
Firdevs Aktaş

Konuşmacı:
Esin Şenol

15:45 - 16:15 Kahve Molası
16:15 - 17:00

Olgu tartışması

Olgularla riskli travmada cerrahi enfeksiyon yönetimi

Başkan:
Ahmet Dinççağ

Konuşmacılar:
Fatih Ata Genç
Şehnaz Özyavuz Alp

 

17:00 - 17:45

Mini Panel

Dirençli bakterilerin yayılımını nasıl önleriz

Başkan:
Sercan Ulusoy

Konuşmacılar:

Klinikte ne yapalım?
Oğuz Reşat Sipahi

Laboratuvarda ne yapalım?
Barış Otlu

Mini Panel

Göçlerin getirdiği enfeksiyon ve aşılama sorunları

Başkan:
Tansu Salman

Konuşmacılar:

Ülkemizde göçler ve sosyal durum
Muhtar Çokar

Ülkemizde göçler, enfeksiyon ve aşılama sorunları
Ümit Özdemirer

17:45 - 18:45

Sözel Bildiri Oturumu - 3

Başkanlar:
Emin Sami Arısoy
Gülşen Hasçelik
Yılmaz Başar

Poster Bildiri Oturumu - 3

Başkanlar:
Anıl Aktaş Tapısız
Esra Koçoğlu
Oğuz Reşat Sipahi

Sözel Bildirimi Oturumu - 4

Başkanlar:
Emine Kocabaş
Özgen Eser
Mustafa Tireli

Poster Bildiri Oturumu - 4

Başkanlar:
Gönül Tanır
Dolunay Gülmez
Fatih Ata Genç

19:00 - 20:00 Akşam Yemeği
04 Mayıs 2019, Cumartesi
  A Salonu B Salonu
08:00 - 08:45

Kahvaltılı İnteraktif Oturum

Bası yarası ve diyabetik ayak, değerlendirme ve yönetim

Yürütücüler:

Halit Özsüt
Fatih Ata Genç
Nevin Dinççağ

Kahvaltılı İnteraktif Oturum

İmmunmodifiye edici ajan-Enfeksiyon ilişkisi: Korunma-tedavi

Yürütücüler:

Fadile Yıldız Zeyrek
Gökhan Metan

09:00 - 10:30

Panel

Sıradaki aşılar

Oturum Başkanları:
Emin Sami Arısoy
Mehmet Ceyhan

Konuşmacılar:

Meningokok aşıları
Mehmet Ceyhan

Human Papilloma Virus aşıları
Ateş Kara

Rotavirus aşıları
Ayper Somer

 
10:30 - 10:45 Kahve Molası
10:45 - 11:30 Konferans

Akılcı Antibiyotik Kullanımı

Antibiyotiklerin farmakodinamik/farmakokinetik özellikleri, yatan ve ayaktan hastada akılcı kullanımı

Başkan:
Çiğdem Kayacan

Konuşmacı:
Murat Akova
 
11:30 - 12:30

Konferans

Antibiyoterapi yönetimi

Başkan:
Derya Aydın

Konuşmacı:
Halit Özsüt

 

12:30 - 13:30 Öğle Yemeği
13:30 - 15:00

Panel

Antifungal tedavi

Başkanlar:
Murat Akova
Esra Koçoğlu

Konuşmacılar:

Antifungal tedavi farmakodinamik/farmakokinetik özellikler, sinerji ve antagonizma
Murat Akova

Profilaktik antifungal yaklaşımı
Nurşen Belet

Antifungal tedavi (transplant, nötropenik, Yoğun Bakım Ünitesinde)
Gökhan Metan

13:30 - 14:15 Mini Panel

Kist hidatik tanı ve tedavisinde güncel yaklaşımlar

Başkan:
Tutku Soyer

Konuşmacılar:

Tanı yöntemleri ve tıbbi tedavi
Firdevs Aktaş

Cerrahi ve girişimsel tedavi:

Karaciğer kist hidatiği
Tutku Soyer

Akciğer kist hidatiği
Arif Gürpınar
14:15 - 15:00 Mini Panel

Antimikrobiyal tedavide göz ardı edilen bir sorun: Biyofilmler

Başkan:
Derya Aydın

Konuşmacılar:

Bakteriyel biyofilmler: Tanı ve tedaviye etkileri
Emel Yılmaz

Fungal biyofilmler: Tanı ve tedaviye etkileri
Dolunay Gülmez
15:00 - 15:45

Konferans

Aşı ile önlenebilir bildirimi zorunlu hastalıklar, Türkiye ve dünya epidemiyolojisi

Başkan:
Selçuk Kılıç

Konuşmacı:
Özden Türel

Olgu Tartışması

Olgularla enfeksiyon hastalıkları

Başkan:
Gülşen Hasçelik

Konuşmacı:
Ali Mert

15:45 - 16:15 Kahve Molası
16:15-17:00

Konferans

Koruyucu ve tedavi edici yönleri ile mikrobiyata

Başkan:
Ateş Kara

Konuşmacı:
Ener Çağrı Dinleyici

 
17:00 - 18:00

Sözel Bildiri Oturumu - 7

Başkanlar:
Emin Sami Arısoy
Gülşen Hasçelik
Yılmaz Başar

Poster Bildiri Oturumu - 7

Başkanlar:
Anıl Aktaş Tapısız
Esra Koçoğlu
Oğuz Reşat Sipahi

Sözel Bildiri Oturumu - 8

Başkanlar:
Emine Kocabaş
Özgen Eser
Mustafa Tireli

Poster Bildiri Oturumu - 8

Başkanlar:
Gönül Tanır
Dolunay Gülmez
Fatih Ata Genç

19:00 - 20:00 Akşam Yemeği
05 Mayıs 2019, Pazar
  A Salonu B Salonu
09:00 - 09:45 Konferans

Cerrahi profilakside son bir yılda neler değişti?

Başkan:
Arif Gürpınar

Konuşmacı:
Tutku Soyer
 
09:45 - 10:45 Panel

Genç Ankemciler Oturumu: Son bir yılda klinik uygulamada ses getiren/politika değiştiren yayınlar;

Başkanlar:
Derya Aydın
Sebahat Aksaray

Konuşmacılar:

Çocuk Enfeksiyon
Arife Özer

Mikrobiyoloji
Barış Otlu

Enfeksiyon
Oğuz Reşat Sipahi
 
10:45 - 11:00 Kahve Molası
11:00 - 12:00 Genel Değerlendirme ve Ödül Töreni

Kapanış
 

34. ANKEM Akılcı Antibiyotik Kullanımı Kongresi © 2019